14nm işlemci nedir?

Akıllı telefonlarımızın gelişiminde rol oynayan etkenlerden biri de işlemcileridir. Samsung bu konuda üretici olarak söz sahibi firmalardan biri. Kendi ürettiği işlemcileri Note serisi, S serisi gibi amiral cihazlarında kullanıyor. 2015 yılında 14 nm işlemci üreterek önemli bir adım attı.


Nanometre (nm) nedir?


Nanometre bir mesafe birimidir. Kilometre, santimetre, milimetre gibi. İşlemcinin ne kadar düşük nanometre değeri varsa o kadar ileri teknoloji anlamına gelir. Bir işlemcinin içerisinde milyarlarca transistör bulunur. İki transistörün arasındaki mesafe nanometre ile değerlendirilir. İşlemcilerin içindeki transistörler birbirlerine yaklaştıkça nanometre değeri küçülür. Bu sayede hem daha performanslı çalışırlar hem de daha az enerji harcarlar. Ayrıca transistörler birbirlerine yaklaştıkça, işlemci üzerinde daha fazla boş yer açılacak ve daha fazla transistör sığdırma imkanı olacak. Böylece de işlemcideki ısınma daha geç ortaya çıkacak. Teknoloji geliştikçe işlemcilerde daha düşük nm değerleri göreceğiz.


14nm ile Samsung Exynos ve Qualcomm üretimi Snapdragon işlemciler yaygın olarak telefonlarımızda yer alıyorlar.
Samsung 14 nm Exynos işlemcilerini Galaxy S6 serisi ve S7serisi, Note5 ve Note7 cihazlarında kullanıyor. Bu arada bir kısım iPhone6S ve 6S Plus cihazların içinde Samsung üretimi 14nm işlemci olduğunu belirtelim. Fakat bu işlemciler Exynos değil, Apple’ın kendi tasarlayıp Samsung’a ürettirdiği 14 nm teknolojisine sahip işlemcilerdir.

Bir diğer işlemci üreticisi Qualcomm, Snapdragon adını verdiği işlemcilerinden 14 nm değere sahip olan Snapdragon 820 kodlu işlemcisiyle LG G5,HTC 10 gibi cihazlara güç veriyor.


Qualcomm Snapdragon 820 & Samsung Exynos 8890
Her iki üreticide işlemcilerini 14nm teknolojisine sahip olarak üretti.
Snapdragon 820 2.15 Ghz + 1.60 Ghz
Exynos 8890 2.30 Ghz + 1.60 Ghz

Quallcom 4 çekirdekli (2+2) Snapdragon 820, Samsung ise 8 çekirdekli (4+4) Exynos işlemcisiyle oldukça performanslı sonuçlar veriyor. İşlemcilerin çalışma prensibi büyük ve küçük çekirdeklerin yer değiştirmesine dayanır. Örneğin Samsung Galaxy S7 telefonunuzda basit işlemler yaparken 1.6 ghz lik küçük olan 4 çekirdekli yapı çalışır. Diyelim ki 4K video çekmeye başladınız ya da güçlü bir oyun çalıştırdınız. 2.3 ghz lik büyük olan 4 çekirdek devreye girer, küçük çekirdekler devreden çıkar. Böylece gerekli güç sağlanmış olur. Tüm çekirdeklerin veya devamlı büyük çekirdeklerin çalışmıyor olmasıyla enerji verimliliği sağlamış olur.

Yorumlar

Henüz bir yorum yapılmamış.

Yorumunuz