Samsung Galaxy S 3 özellikleri

Merakla beklenen gün sonunda geldi çattı ve dün akşam saatlerinde Londra’da düzenlenen etkinlikte Galaxy S 3 dünyaya tanıtıldı. Yazımızda Samsung’un en çok rağbet gören Galaxy S serisinin en yeni akıllı telefonunun özelliklerine değineceğiz.Cihaz Touchwiz 4.0 arayüz ile geliyor.Galaxy Note ve S2 de touchwiz 4.0 kullanıyor.Açıkçası ben yeni bir touchwiz versiyonu bekliyordum.Bu arada unutmadan Galaxy S 3,Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich versiyon ile geliyor.Lafı fazla uzatmadan S3’ün teknik özelliklerine göz atalım.

Tanıtım yapılırken aldığım ekran görüntüsü

Ekran

Ekran denince akla gelen ilk marka olan Samsung gerçekten iddialı ekranlarla karşımıza çıktı.Galaxy S3’ün ekranı 4.8 inç boyutunda ve 1280×720 piksellik çözünürlük veren Süper Amoled Hd ekran kullanıyor.Ekran inç başına 306 piksel sunuyor.(306 ppi) Grafik işlemcisi olarak Mali 400 GPU çipi kullanılmış.

İşlemci

Cihazda kullanılan işlemci 4 çekirdekli 1.4 GHz hızında Exynos çipset üzerinde çalışıyor.Exynos,Samsung’un kendi geliştirdiği bir işlemci.Cihaza güç verirken verdiği gücü idareli kullanıyor.Böylece batarya tasarrufu sağlıyor.İşlemci konusunda Samsung oldukça bonkör davranmış.

Ram

S 3’de 1 GB ram kullanılmış.Keşke ram daha yüksek tutulsaydı dediğinizi duyar gibiyim.Android 2.3 gingerbread için bence 1 gb ram üst segment cihazlar için yeterli gelmiyor.Ama 4.0 ICS, S 3 de ne kadar verimli olacak,1 gb ram yeterli gelecek mi? bekleyip göreceğiz

Hafıza

Hafıza boyutları 16 GB,32 GB ve 64 GB olarak açıklandı.64 bana yetmez derseniz ek olarak en fazla 64 GB micro sd hafıza kartı takabileceğimiz hafıza kartı yuvası mevcut.Bulut teknolojinin ünlü ismi “DropBox” S 3 de karşımıza çıkıyor.50 GB lık depolama alanı S3 kullanıcıları ile buluşuyor.

Kamera

Samsung S3’ün kamerasını S2 ile aynı çözünürlükte tutmuş.Kameranın çözünürlüğü 8 mp.Yalnız önemli gelişmeler var bu hususta.İnanılmaz hızlı şekilde fotoğraflar çekebileceğiz.Hemen aşağıda eklediğim videoda nasıl hızlı fotoğraflar çektiğini görebilirsiniz.Ön taraftaki kamera ise 1.9 mp çözünürlük veriyor.Arka kamera ile 1080p-30 kare/sn Full HD,ön kamera ile 720p HD-25 kare/sn videolar çekebileceğiz.

Bağlantı

HSDPA desteği ile max 21 mbps internet hızı desteklenmiş.Ayrıca Bluetooth 4.0,Wi-fi direct ve dlna bağlantısı mevcut. Usb Otg (usb on the go),yani flash disk bağlantısıyla film,müzik vs. içerikleri görebilme şansımız var.Glonass Rus uydu sistemi ile harita ve benzeri uygulamaları da kullanabiliyoruz.Ruslar uydu sistemini sivil kullanıma açtıklarından beri cihaz üreticileride GPS yerine Glonass tercih etmeye başladılar.Glonass GPS’e göre daha keskin konumlama yapabiliyor.Bir başka yenilik ise Android 4.0 ile gelen NFC desteği.Diğer adıyla Galaxy Beam cihazda yer alıyor.

Samsung S3 ile beraber bazı yeni teknolojileri de tanıtmış oldu.Siri’ye rakip olabilecek “S Voice” ve “Smart Stay” özelliği ile cihazla etkileşime geçebiliyoruz.Smart Stay;Örneğin bu yazıyı S3 ile okuduğunuzu varsayarsak cihazın ön kamerası sizin gözünüze odaklanıyor ve siz okumanızı bitirmeden cihaz uykuya geçmiyor.Yeni ve geliştirilebilir bir teknoloji.S Voice ise çağrı başlatma,sms atma,e-posta yazdırma gibi işlevleri yapmamıza yardımcı oluyor.S Voice Türkçe şu an için desteklemiyor..Bakalım gelince test eder yorumlarımızı paylaşırız.

Yorumlar

Henüz bir yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Scroll