Samsung Kies kullanımı-Yedek alma-Yedek geri yükleme

Kies, Samsung akıllı telefonlarımız için kullandığımız Pc uygulamasıdır.Kies sayesinde telefonumuzun yedeğini (backup) bilgisayarımıza alabilir,sonra istersek geri yükleme yapabiliriz.Ara sıra yedek almak bilgilerimizi güvende tutacaktır.

Nasıl yedek aldığımıza gelecek olursak öncelikle bilgisayarınızda Kies kurulu olması gerekir.

Yedekleme

Bilgisayar ve telefon bağlantısını ben her zaman kablo ile yapma taraftarıyım.Kies Bluetooth ve Wi-fi ile bağlantıları da destekliyor.Ben yinede Usb kablomu bağladım Bağlantı sağlanınca arayüzün sol tarafında cihazın bağlı olduğunu göreceksiniz.Eğer cihazın ismine sağ tıklarsanız açılan menüdende temel menülere ulaşabilir,yazılım yükseltmesi yapabilir,cihazınızın ismini değiştirebilirsiniz.

Sağ tıklayıp “Yedekle” seçip işleme başlıyorum.Cihazın içindeki hangi bilgileri yedek almak istediğimi soran bir ekran geliyor.Mesajlar,arama kayıtları,telefon rehberi,notlar vb. bilgileri yedekleyebiliriz.

Tam yedek olsun diye ben tüm kutuları işaretliyorum.Samsung’un Android cihazlarında cihaz hafızası ve kullanıcı hafızası olarak ikiye ayrılmış hafıza var.(hafıza kartı takarsanız 3 tip hafıza olacaktır) Kies yedek alırken cihaz hafızasını yedekliyor.Kullanıcı hafızasını yedeklemiyor.Örneğin resimler ve videolar vb. kullanıcı hafızasında depolanır.(hafıza kartına depolanmıyorsa ) Aslında cihazda kullanılan tüm hafızaları yedek alsa bence daha kullanışlı bir uygulama olacak.

Kullanıcı hafızası,cihaza format atıldığı yada cihaz çöktüğü zaman,yeniden yazılım yüklemelerinde etkilenmiyor.Bu sebeple yedek alırken kullanıcı hafızasını yedeklemiyor herhalde.Yedeklenecek dosyaları seçtikten sonra alt kısımdaki “yedekle” düğmesini tıklıyoruz ve yedekleme başlıyor.Ayrıca Kies cihazınıza yüklediğiniz uygulamaların yedeğini almaz. Daha önce satın aldığınız yada indirdiğiniz uygulamaları teker teker aramak zorunda değilsiniz. Bu yazı yardımınıza koşacaktır

Geri Yükleme

Daha önce aldığımız yedekleri yüklemek için kullandığımız yöntem,yeni bir cihaz aldığınızda yada cihazın çökmesi sıfırlanması durumlarında bilgileri tekrar cihazımıza aktarmada işimize yarıyor.Yine bir iki tuşla işimizi halledebiliyoruz.

Geri yükleme işlemine başlayınca karşımıza daha önce aldığımız yedek dosyaları açılıyor ve hangisini yüklemek istiyorsak seçip yüklemeye başlıyoruz.

Yorumlar

Henüz bir yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Scroll