Samsung Galaxy Note 2 inceleme ve özellikler -2

Multiview-Çoklu görünüm

Çoklu görünüm özelliği akıllı telefonlarda ilk kez karşımıza çıkan bir özellik.Multiview Note 10.1 tablette de mevcut.Öncelikle cihazınızda çoklu görünümün aktif olması için Note 2 için yayınlanan son güncellemeyi cihaza yüklemiş olmanız gerek.Yüklemediyseniz ayarlar–>cihaz hakkında–>yazılım güncelleme menüsünden kontrol edebilirsiniz.

Note 2 de Multiview çalıştırmak için “geri” tuşuna kısa bir süre basılı tutuyoruz.Ekranın sol tarafında açılan menüden seçtiğimiz uygulamaları sürükleyerek ekrana bırakıyoruz.İkinci uygulamayı ekranda açmak için yine aynı şekilde açılan listeden uygulamayı ekrana bırakıyoruz ve ekranda iki uygulamayı açık halde kullanabiliyoruz.

Geri tuşuna basılı tutunca menü açılıyor.

Tarayıcı ve SNot uygulaması anı ekranda açık

Ekranın solundaki multiview menüsünü açan mavi ikonu parmağımızla basılı tutup aşağı yukarı hareket ettirerek ekranın istediğimiz yerinde durmasını sağlayabiliyoruz.Eğer ekranda görünmesini istemiyorsak geri tuşuna basılı tuttuğumuzda kaybolur.

Sms Engelleme ve Spam filtresi

Sms engelleme birçok kişinin istediği bir uygulama.Note 2 üzerinde bu destek Android 4.1 ile beraber geliyor.Yani herhangi bir uygulama yüklemenize gerek kalmıyor.

Mesaj gelen kutusundaki smslerden üstüne parmağınız basılı tutunca açılan menüden “spam olarak kaydet” seçerseniz mesaj gönderen numarayı engellemiş olursunuz.Mesajlar ekrana düşmeden direk olarak mesajlar içindeki spam klasörüne düşer.

Mesaj ayarları menüsünde ayrıca “spam ayarları” mevcut.Kelimeleri spam olarak belirleyebiliyorsunuz.Mesela “kalem” kelimesini spam olarak kaydettikten sonra size gönderilen mesajda eğer kalem kelimesi geçiyorsa direk olarak spam klasörüne düşüyor.

Zamanlı Mesaj

İleri tarihli mesaj atmamızı sağlıyor.Örneğin üç gün sonra bir arkadaşınızın doğum günü ve unutmamanız lazım.Hemen zamanlı mesaj olarak saat ve tarihi ayarlıyorsunuz ve o gün ve saatte telefonunuz mesajı sizin yerinize gönderiyor.

Arama Engelleme

Daha önceki yazılarımızda arama engelleme konusunu işlemiştik.Samsung modellerinin büyük bir kısmında bu özellik hazır geliyor.Note 2 ile de arama engelleme özelliğini kullanabiliyoruz.

Arama listesini açtığınızda menü–>arama ayarları–>arama reddetme seçeneğinden çağrı almak istemediğiniz numaraları belirleyebilirsiniz.Ayrıca ayarlar–>arama reddetme menüsünden de daha detaylı bir kullanım sağlayabilirsiniz.

Tek elle çalıştırma

Note 2 gibi büyük telefonları tek elle kullanmak bazen zor olabiliyor.Bu gibi durumlar için işimizi kolaylaştıracak yardımcı bir özellik var.Ayarlar–>tek elle çalıştırma menüsüne girerseniz tek elle kullanılacak uygulamaları seçebilirsiniz.

“tek elle çalıştırma” klavye görüntüsü

“tek elle çalıştırma” tuş takımı görüntüsü

Samsung Bulut ve Yedekleme

Bulut hizmetine Samsung’da başlamış oldu.Hadi hayırlı olsun Ayarlar–>Bulut menüsünden ulaşabiliyoruz.”Senkronizasyon ayarları” ve “Cihaz yedekleme” olarak iki alt menü görüyoruz.

Senkr. ayarları sayesinde benim cihazımda (alttaki resimde) seçili olan veriler bulutta tutuluyor.Daha sonra başka bir cihaza geçersem yada ikinci başka bir Samsung cihazım varsa her iki cihazı eşitliyor.Böylece cihazlar aralarında senkronize şekilde çalışıyor.Bulut servisi Samsung hesabı ile çalışıyor.Senkr. olmasını istediğimiz cihazlara Samsung hesabımızın bilgilerini giriyoruz.

Favori internet sayfalarım,rehberim,S Not dosyalarım ve Takvimim senkronize durumda

Yedekleme sistemi Arama kaydı,Mesajlar ve Duvar kağıdının yedeğini alıyor.Eğer istersek otomatik yedekleme ile düzenli olarak yedek tutabiliyoruz.Otomatik yedekleme cihaz şarj olurken ve wifi ye bağlı iken devreye giriyor.

Şimdilik bu kadar.Ama daha bitmedi. Note 2 inceleme yazımızın üçüncü ve son bölümünde S Not uygulamasını inceleyeceğiz.

Yorumlar

Henüz bir yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Scroll