Android mi iOS mi? Satın alırken nelere dikkat etmeli ?


iOS mu Android mi?

 

Teknoloji dünyası günümüzde tamamen akıllı telefonların gelişimine göre şekilleniyor. Mobil işlemcilerin ve mikro çiplerin artan teknolojik yetkinlikleri buna paralel olarak mobil işletim sistemlerinin de güçlerini arttırıyor. Mobil teknolojiler geliştikçe bize sunulan kolaylıklar artıyor. Yazılımlar ve uygulamalar hangi sektörde olursa olsun akıllı telefonlarda kullanılmaya uygun şekilde kodlanıyor. Bir müzeye gittiğinizde, çocuğunuza oyuncak almak için gittiğiniz oyuncakçıda, market alışverişinde veya havaalanına gittiğinizde akıllı telefonlar için geliştirilen uygulamaları fark edebilirsiniz. Bunun örnekleri çok. Örneğin ev otomasyon sistemlerinden otomobillerimizin bazı özelliklerine kadar akıllı telefonlarımız ile uzaktan kontrol edebiliyoruz.


android

Yaygın biçimde kullanılan iki mobil işletim sistemi var. Android ve iOS. Android Google ’ın mobil işletim sistemi, iOS ise Apple ‘ın. Her iki işletim sistemininde kendilerine has özellikleri ve güçleri mevcut. 

Birkaç kısa başlık halinde söz edersek :

 • Öncelikle şu an kullandığınız işletim sistemi hangisi ise aynı platformdan devam etmenizi öneririz. Android ‘e alışmış olan bir kullanıcının iOS ‘e alışması çok kolay olmuyor. Aynı durum iOS kullanıcısı içinde geçerli. iOS kullanmaya alışmış biri kolay kolay Android’e alışamıyor. Macera istiyorsanız ayrı tabi :)
 • Ailenizde iOS kullanıcı var ise sizde iOS tercih edebilirsiniz. Çünkü İOS aygıtlarının AirDrop, Handoff gibi yerleşik yardımcı özellikleri vardır. Ayrıca “Aile Paylaşımı” sayesinde müzikler, filmler ve uygulamalar aile üyelerinin kullanımına açılır. Bir kez satın aldıktan sonra ayrıca satın almaya gerek kalmaz.
 • Google ‘ın internet üzerindeki hizmetleri çok fazla. İnterneti internet yapan firma Google desek yanlış olmaz. Android telefonunuza Google hesabınızı yazıp giriş yaptığınızda kullandığınız tüm servisleri artık akıllı telefonunuzda kullanabilirsiniz. Müthiş bir hız ve kolaylık.
google android servis


 • iOS tarafında ise film, müzik, Siri vs gibi özellikler öne çıkabiliyor. Örneğin iTunes da bir film izlemek istediğinizde Türkçe altyazısı var mıdır? diye sormuyorsunuz. Çünkü var. Müzik arşivi gerçekten oldukça geniş ve yüksek kaliteli müzik dinleyebiliyorsunuz. Siri gün geçtikçe gelişiyor. Evinizdeki lambayı bile açıp kapatabiliyor.
 • Android işletim sistemini birçok üretici marka kullanıyor. Her üretici her modelinde farklı donanımlar kullandığı için donanım ve özelliklere göre işletim sisteminde değişiklikler yapıyor. Bu durum performans kayıpları oluşturabiliyor. Bu durumun avantajlarıda var. Farklı özellikler ve uygulamalar kullanabiliyorsunuz. Yani aynı işletim sistemi olmasına rağmen LG telefonlarda farklı özellikler varken Huawei modellerinde daha farklı özellikler görebilirsiniz.
 • Yazılım güncellemeleri hayati önem taşır. Akıllı telefonunuz eğer yazılım güncellemesi alıyorsa hayatına devam ediyor demektir. Yeni özelliklere kavuşur, yazılım hataları var ise bu hataları güncellemeyle kapatmış olursunuz. Android güncellemeleri maalesef her cihaza gelmez. Güncel bir model kullanıyor olsanız bile uzun süre yeni yazılımın gelmesini bekleyebilirsiniz.
 • Apple iOS güncellemelerini tüm cihazlara aynı anda sunar.
 • Apple iOS işletim sistemini her modeli için ayrıca düzenler. Donanımları her modelde farklı olduğu için (birazda pazarlama taktiği) cihazı yorabilecek özellikleri eklemez. Kullanıcı deneyimini yüksek tutmaya çalışır.
ios11_apple


 • iOS işletim sistemi sadece Apple ürünlerinde kullanılıyor. iPhone ve iPad. (iPod ‘u hariç tutuyoruz bu yazıda) Yani iOS tercih ederseniz bir Apple ürünü satın almanız gerekiyor. Seçenekleriniz  kısıtlı.
 • Android işletim sistemi bugün neredeyse sayısız markada mevcut. Samsung, Huawei, Sony, LG, Vestel, Meizu, Lenovo sadece birkaç tanesi. Ülkemizde satılmayan yüzlerce marka ve model Android ile çalışan akıllı telefon var.
 • Üstteki iki maddeye göre tercihiniz Android olacaksa tasarım anlamında seçeceğiniz oldukça fazla. Karşınızda çok çeşitli cihazlar var.  iOS olacaksa iPhone modellerinin çizgileri bellidir. Seçenekleriniz birkaç tasarımla kısıtlı.

Bu maddeler yazmakla bitmez. En başta göz önünde bulundurabileceğiniz birkaç maddeyi sıraladık. Teknik özellikler ikinci sırada dursun. Tasarımı hoşunuza giden akıllı telefonu ilk sıraya koyun. Karar verme aşamasında genelde ilk sırada tasarım gelir. Böylece telefonunuzu kullandıkça keyif alırsınız :)

 

Yorumlar

Henüz bir yorum yapılmamış.

Yorumunuz