iPhone7 ve iPhone7 Plus restart–DFU mod nasıl yapılır?

Apple’ın yeni telefonu iPhone7 de, Home tuşu (Ana Ekran tuşu) artık yerine sabit. Dokunmatik bir tuş oldu. iPhone’un içindeki TapTic Engine isimli titreşim motoru ana ekran tuşuna uyguladığımız baskı şiddetine değişik bize titreşimler veriyor. Tuşa basma hissini bu titreşimler kullanıcıya yansıtıyor.

Buna bağlı olarak ana ekran tuşuna artık basamadığımız için iPhone7 için “Restart” tuş kombinasyonu değişmiş oldu. iPhone7 ve iPhone7 Plus ‘ta cihazı yeniden başlatmak için yan taraftaki “Güç” tuşu ve “Ses kısma” tuşlarına aynı anda basılı tutuyoruz ve 7-8 saniye kadar bekliyoruz. Sonra ekranda elma logosu çıkınca tuşları bırakıyoruz. Cihazı bu şekilde yeniden başlatabiliyoruz.

Neden cihazımı yeniden başlatmam – restart yapmam gerekir?

iPhone’nunuzda bir sorun hissederseniz veya herhangi bir uygulama düzgün çalışmıyorsa yada cihazınız kilitlenmiş-donmuş olabilir. İşte bu gibi durumlarda cihazınızı yeniden başlatarak sorunu çözebilirsiniz.

DFU Mod nasıl yapılır?

DFU modu için yine güç+ses kısma tuşlarını kullanıyoruz. DFU modu cihazınızın çökme durumlarında iTunes üzerinden yazılımı yükleyip cihazı kurtarmak için kullanılıyor.

iTunes son sürümü bilgisayarınızda yüklü olmalı. Usb kablonuz ile iPhone bilgisayara bağlı olsun. “Güç+ses kısma” tuşlarına 7-8 saniye boyunca aynı anda basılı tutup bekliyoruz. Sonra güç tuşunu bırakıp, ses kısma tuşuna 5-6 saniye daha basılı tutmaya devam ediyoruz. Bilgisayarınızda yeni bir donanım olarak “iPhone DFU modu” ile bağlı gibi bir uyarı göreceksiniz. Bu sayede iTunes çökmüş cihazınızı görmüş olacak. Eğer iPhone’u DFU moduna alamadıysanız önceki adımları tekrar etmeniz gerek.

Yorumlar

Henüz bir yorum yapılmamış.

Yorumunuz